Bugbil ihtiyaçlarınıza özgün çözümler sunmak için var.
(0216) 576 40 45 phone
Anasayfa > Fidye Virüslerine Dikkat!

Fidye Virüslerine Dikkat !

Fidye Virüslerine Dikkat !

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan fideye virüsleri her geçen gün farklı versiyonları ile karşımıza çıkarak zarar vermeye devam ediyor.
Eposta ve programlar ile birlikte gelen bu virüsler bilgisayarınızdaki dosyaları şifreleyerek onları kullanılmaz hale getirmektedir.
Birçok veri kurtarma merkezinin uzun süren denemelerine rağmen dosyalar kurtarılamamaktadır.
Birçok kullanıcının başına gelen bu kötü olay sonucu kullanıcılar çok önemli verilerini kaybetmemek için her nekadar riskli olsa da istenilen ücretleri ödeyerek tekrardan dosyalarını geri alabiliyorlar.
Ransomware olarak adlandırılan bu virüs tiplerine 2016 yılı itibari ile bir yenisi daha eklenerek pc ve sunucularımızı tehdit etmeye devam ediyor.
Ransom32 olarak bilinen bu virüs bugüne kadar Mac OS, Windows ve Linux işletim sistemlerine bulaşabilen ilk zararlı yazılım özelliğini taşıyor.
Dosyalarınızı şifreleyerek kullanım dışı bırakan bu virüs, tehdidi ortadan kaldırmak için ödeme talebinde bulunuyor.

Nasıl önlem alınmalı?

Özellikle eposta ve içeriği belli olmayan linkler üzerinden bulaşan bu yazılımlara karşı, eposta kontrollerini daha dikkatli yapmak gerekiyor.
Bilgisayarınızda mutlaka güncel bir antivirüs yazılımı bulundurarak belirsiz içerikli dosyaların erişimini kısıtlayabilirsiniz.
En önemli husus ise dosyalarınızı harici bir depolama alanına yedekleyin.
Dosyalarınızı farklı bir PC veya harici disk’e yedekleyerek oluşabilecek en kötü şartlarda bile yedeklerinizden dosyalarınızı geri alarak kaldığınız yerden devam edebilir ve dosyalarınızı kurtarmak için bilmediğiniz kişilere ödeme yapmaktan kurtulabilirsiniz.
Profesyonel yedekleme çözümleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

23.01.2016 Fidye Virüslerine Dikkat 4062 | Kategori :


facebook twitter youtube google+ feedburner